Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018

Η Καλαμάτα κυπελλούχος Μεσσηνίας 2018, 2-1 με ανατροπή τον Πάμισο στην παράταση

Η Καλαμάτα πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη Κύπελλο Μεσσηνίας, κερδίζοντας στον αποψινό τελικό στο Στάδιο της Παραλίας τον Πάμισο με 1-2. Ήταν μια αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, με ανατροπή στο σκορ, εναλλαγές υπεροχής και αγωνία μέχρι το τέλος, αντισταθμίζοντας έτσι το μέτριο αγωνιστικά θέαμα.
Οι «Νησιώτες» αποδείχθηκαν ισάξιος αντίπαλος, χωρίς να αφήσουν να διαφανεί η διαφορά κατηγορίας που τους χωρίζει από τους «μελανόλευκους» (Α’ Τοπική με Γ’ Εθνική), ενώ για το μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού είχαν τον έλεγχο και έδειχναν ικανοί να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου. Άλλωστε βρέθηκαν να προηγούνται στο 50’ με ένα εντυπωσιακό γκολ του αρχηγού Ηλία Ηλιόπουλου. Ωστόσο δεν κατόρθωσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους μέχρι το τέλος, με την Καλαμάτα -που είχε κι αυτή στο προηγούμενο διάστημα, όπως και οι «πράσινοι» κάποιες σημαντικές ευκαιρίες- να κάνει την αποφασιστική επαναφορά περίπου στο τελευταίο 20λεπτο. Ό,τι δεν κατάφερε στο 77’ ο Τορεζάνι προ κενής σχεδόν εστίας, το πέτυχε στο 82’ ο Σαραντόπουλος, ισοφαρίζοντας για την Μαύρη Θύελλα και δίνοντας παράταση στην αγωνία της στέψης.Στις καθυστερήσεις του 90λέπτου ο πολύ καλός διαιτητής κ. Ψηλοπαναγιώτης απέβαλλε με 2η κίτρινη τον Ρονκάτο για διαμαρτυρία, μια απόφαση που φάνηκε υπερβολική, καθώς δεν ήταν και τόσο έντονα τα παράπονα του Βραζιλιάνου, ωστόσο φαίνεται ότι ο έμπειρος ρέφερι δεν τα ανέχεται.
Το αριθμητικό μειονέκτημα εκτιμήθηκε ότι ίσως είναι καταστροφικό για την Καλαμάτα, όμως ο Πάμισος δεν έδειξε ικανός να το εκμεταλλευτεί και οι υπόλοιποι 10 μελανόλευκοι δεν το άφησαν να φανεί. Μάλιστα απομάκρυναν τις σκέψεις για πέναλτι όταν στο 105’ ο Ερέκι, έβαλε την Καλαμάτα μπροστά στο σκορ, με το 1-2 να διατηρείται και στα εναπομείναντα 15 λεπτά, χαρίζοντας στη Μαύρη Θύελλα τον τίτλο του Κυπελλούχου Μεσσηνίας 2018…
Το φιλμ του αγώνα
11’ κόρνερ του Ηλιόπουλου από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού και πέρασε άουτ
23’ σουτ του Λαθύρη από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Γκόμεζ δεν συγκράτησε τη μπάλα που πέρασε κάτω από το σώμα του, όμως τη μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια
27’ από φάουλ του Ρονκάτο, ο Αθανασόπουλος έπιασε την ανάποδη κεφαλιά, ο Αντωνόπουλος μπλόκαρε
29’ μετά από πάσα του Τσουλάκου από αριστερά, ο Κάνιστρας με τακουνάκι βρήκε πιο δεξιά τον Μπίσα, όμως το σουτ του απέκρουσε ο Γκόμεζ
39’ μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα όταν μετά από «γέμισμα» του Ερέκι από δεξιά ο Αντωνόπουλος έδιωξε άγαρμπα, η μπάλα έφτασε στον Ρονκάτο, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την γωνία της μεγάλης περιοχής, με τον Σταματελόπουλο να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή δυο φορές (την πρώτη η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ξαναγύρισε σε αυτόν)
45’ ο Αθανασόπουλος κέρδισε τη μπάλα κοντά στο κέντρο, αλλά πριν προλάβει στη μεγάλη περιοχή κόπηκε από τον Ηλιόπουλο με ένα παρακινδυνευμένο, αλλά απαραίτητο τάκλιν
50’ έπειτα από κακό διώξιμο από την άμυνα της Καλαμάτας, η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Ηλιόπουλο, ο οποίος έπιασε ένα φοβερό απ’ ευθείας σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Γκόμεζ και βάζοντας έτσι αιφνιδιαστικά τον Πάμισο μπροστά στο σκορ
62’ σέντρα του Γκασούκα από δεξιά, ο Αθανασόπουλος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά στο σημείο του πέναλτι
70’ μπαλιά-τρύπα του Ρονκάτο στον Γκασούκα, που υπέκυψε όμως στην πίεση του Σταματελόπουλου, με τον Καλαματιανό αμυντικό να απομακρύνει τον κίνδυνο
77’ μετά από σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, ο Αντωνόπουλος απέκρουσε άτσαλα, με τη μπάλα να φτάνει δεξιά στον Σαραντόπουλο, ο οποίος εβγαλε «συστημένη» μπαλιά στον Τορεζάνι στην καρδιά της περιοχής, προς απογοήτευση όμως των μελανόλευκων το πλασέ του Αργεντίνου προ κενής εστίας ήταν κακό, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ
82’ ο Ρονκάτο εκτέλεσε ένα κόρνερ από αριστερά και ο Σαραντόπουλος αφύλακτος μέσα στην περιοχή έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που πέρασε πάνω από τον Αντωνόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Παμίσου αποφέροντας την ισοφάριση για την Καλαμάτα
90’+1’ ο Ρονκάτο αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, μετά από ένα φάουλ στο οποίο υπέπεσε
92’ ο Μπίσα επιχείρησε μια επικίνδυνη διείσδυση στα καρέ της Καλαμάτας, όμως ο Καντούτσης, συνεπικουρούμενος από τον Γκόμεζ, έκοψε το πλασέ εν τη γενέσει του
105’ ο Ερέκι άλλαξε δύο φορές τη μπάλα με τον Γκασούκα και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αντωνόπουλο, πετυχαίνοντας το «χρυσό» 1-2 για την Καλαμάτα
110’ μεγάλη ευκαιρία για τον Πάμισο όταν μετά από φάουλ του Βέλλη ο Αριστομενόπουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Γκόμεζ απέκρουσε, νέα κεφαλιά από τον Μπαστακό με τον Καλογερόπουλο να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι
113’ σουτ του Σταματελόπουλου, πανομοιότυπο με το 1-0, η μπάλα πέρασε αυτή τη φορά λίγο άουτ από το «Γ» του γιγαντόσωμου Βραζιλιάνου γκολκήπερ της Καλαμάτας
120’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για διαμαρτυρία ο αρχηγός και σκόρερ του Παμίσου, Ηλίας Ηλιόπουλος.
Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Κώστα Ψηλοπαναγιώτη και των βοηθών του Κώστα Αδαμόπουλου και Μάριου Καρβούνη (4ος ήταν ο Δημήτρης Πλακογιάννης).
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Αλέξης Μαντζούνης-Ευτύχης Τασιόπουλος): Αντωνόπουλος, Αριστομενόπουλος, Σταματελόπουλος, Μπαστακός, Κατσιβαρδέας (90’+4’ Καραγιάννης), Μωράκης, Κάνιστρας (106’ Βέλλης), Λαθύρης, Τσουλάκος (71’ Μπερερής), Ηλιόπουλος, Μπίσα.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μάρκος Στεφανίδης-Τάκης Δρούγας): Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος, Σαραντόπουλος (120’ Νινιός), Καντούτσης, Ερέκι, Τορεζάνι (84’ Ντε Νικόλο, 100’ Βιτζιλάντε), Ζαχαρόπουλος, Γκασούκας, Ρονκάτο, Αθανασόπουλος (68’ Κανελλόπουλος).
Της Χριστίνας Ελευθεράκη πηγή: το θάρρος