Πέμπτη 31 Μαΐου 2018

Ισχυρή παρουσία του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών στον 23ο Γύρο Κυπαρισσίας

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 23οs Γύρος Κυπαρισσίας, που διοργάνωσε ο Φορέας Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης & Αθλητισμού του Δήμου Τριφυλίας το απόγευμα του Σαββάτου 26 Μαΐου 2018, με τις συμμετοχές να ξεπερνούν κάθε προηγούμενο και να αγγίζουν τις 550 σε όλες τις κατηγορίες.
Παιδικοί αγώνες από τα νήπια, τα δημοτικά και τα γυμνάσια μέχρι το δυναμικό βάδισμα και τις διαδρομές των 4 και 10 χιλιομέτρων για μεγάλους, έδωσαν μία όμορφη αθλητική εικόνα σε όλο το μήκος και πλάτος της πόλης, από τους δρόμους και τη πλατεία, μέχρι τους ελαιώνες και την παραλιακή, δίπλα στη θάλασσα και το όμορφο ηλιοβασίλεμα.
Η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων (δύο κύκλοι των 5 χλμ), που ήταν και ο κύριος αγώνας της πόλης, συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και παρά τις μικροδυσκολίες της, ικανοποίησε τους συμμετέχοντες, τόσο από πλευράς φυσικής ομορφιάς, όσο και από το τεράστιο χειροκρότημα που πήραν από τους θεατές στον τερματισμό.
Ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών ήταν παρών, στηρίζοντας αυτή την όμορφη προσπάθεια των διοργανωτών και βρέθηκε στη γειτονική πόλη της Κυπαρισσίας, με 21 συνολικά δρομείς σε όλους τους αγώνες, ενώ αρκετοί από αυτούς διακρίθηκαν τόσο στη γενική κατάταξη, όσο και στις ειδικές ηλικιακές κατηγορίες.
Ειδικότερα, οι αθλητές που συμμετείχαν (και οι αντίστοιχες επιδόσεις και διακρίσεις τους) ήταν οι εξής:
10 χλμ
1. Νικόλαος Οικονομόπουλος 0:42:48,65 (1η θέση στην κατηγορία 50-59)
2. Άγγελος Οικονομόπουλος 0:44:19,45 (3η θέση στην κατηγορία 40-49)
3. Πέτρος Νικολόπουλος 0:47:28,97 (1η θέση στην κατηγορία 60+)
4. Ιωάννης Σάκκουλας 0:48:24,01 (ατομικό ρεκόρ)
4 χλμ
1. Αδάμ Νικολόπουλος 0:17:09,63 (4η θέση στην κατηγορία 40+)
2. Ελένη Ψύρρου 0:17:16,49 (2η θέση γενικής κατάταξης γυναικών)
Τα αναλυτικά αποτελέσματα εδώ!
Ο Α.Ο. Φιλιατρών πλέον προετοιμάζεται για την επόμενη δρομική πρόκληση, την διοργάνωση«Skiritida Run» που θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή του Δάσους Σκιρίτιδας, το Σάββατο 2 Ιουνίου 2018.
Το Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών συγχαίρει τους διοργανωτές, καθώς και τους δρομείς του για τις διακρίσεις τους και τον επιτυχή τερματισμό τους!