Πέμπτη 30 Μαΐου 2024

Ο Ολυμπιακός στην κορυφή της Ευρώπης! Κατέκτησε το Conference League, κερδίζοντας στον τελικό με την Φιορεντίνα

Ιστορική μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο και τον Ολυμπιακό, ο οποίος γίνεται η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαίκό τίτλο.
Είκοσι χρόνια μετά την κατάκτηση του Euro 2004 από την εθνική μας, οι "ερυθρόλευκοι" του Πειραιά αναδεικνύεται κυπελλούχος Ευρωπης, κατακτώντας το Conference League.
Στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στην παράταση, ενώ στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε 0-0.
Το "χρυσό γκολ" που έστεψε τους ευθρόλευκους κυπελλούχους Ευρώπης το σημείωσε στο 115' ο Ελ Κααμπί με κεφαλία, μετά από σέντα του Ορτα.
Οι δύο ομάδες έπαιξαν προσεκτικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στην παράταση, δίνοντας έμφαση στις άμυνες. και δεν δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.
Οι Ιταλοί είχαν εδαφική υπεροχή και μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να διασπάσουν την ιταλική άμυνα με αντεπιθέσεις και με τις μακρινές μπαλιές του τερματοφύλακα Τζολάκη, που σημαδευε τον προωθημένο Ελ Κααμπί,
Στο 9΄η Φιορεντίνα σημείωσε γκολ με τον Μιλένκοβιτς το οποίο δεν μέτρησε, καθώς ο παίκτης ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ.